ULNAR SİNİR TUZAKLANMASI

Title:

Description:

ULNAR SİNİR TUZAKLANMASI

Kubital Tünel Sendromu

Dirseğin ilerisinde ulnar sinir, ikibaşı birleştiren fasyal bandın altında (kübital tünel) fleksör karpi ulnarisin iki başı arasına girmek için, medial epikondil ve olecronon prosesi arasındaki bir olukdan geçer. Dirsekte veya dirseğin hemen distalinde kübital tünelde tuzaklanma, nadiren görülen “kübital tünel sendromunu” oluşturur. Dirsek iç tarafında ağrı tipiktir. Dirseğin uzağındaki kaslardave 3. ve 4. Parmakların bükücü kaslarında güçsüzlük olur. C8 ve T1 radikülopatiden ayırmak güç olabilir. Ayırıcı tanıda klinik hassasiyet, dirseğin iç yüzünde ağrı ve EMG yardımcı olur. Tedavisi cerrahidir. Sinir mikrocerrahi teknikle rahatlatılır.

Guyon Kanalı Sendromu

Bilekte terminal ulnar sinir, tavanı palmar fasya ve palmaris brevis, tabanı avuç içinin retinakulumu ve pisohamate ligament olan “guyon kanalına”girer. Kanalda hiç bir tendon yoktur. Sadece ulnar sinir ve arter vardır. Kanalın ortasında sinir iki dala ayrılır; yüzeyel dal daha çok duysaldır, derin dal ise motor daldır. El sırtıda kesinlikle duyu kaybı olmaması dışıda diğer ulnar sinir tuzaklanma bulguları vardır. C8 ve T1 radikülopatiyi taklit edebilir. Median sinir tarafında innerve edilen T1 dağılımdaki kaslar normaldir. Elektrodiyagnostik testler lezyon yeri tayini için yararlı olabilir.

Doktoruna Sorun Formu

  Adınız Soyadınız*

  E-Mail Adresiniz*

  Telefon Numaranız*

  Mesajınız


  Bir Yorum Bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *


  Dış Doktor Anlaşmaları

  İletişim Bilgilerimiz

  Uyguladığımız tedaviler, anlaşmalı kurumlar, aklınıza takılanlar ve online randevu almak için bizimle iletişime geçin.


  TELEFON

  0212 543 72 76
  0541 376 66 86  ADRES

  A+ Rezidans Haksever sok. No:12 Daire 4 İncirli Bakırköy/İSTANBUL


  ” Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Hekimin hastasını muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçemez. ”


  Bizi takip edin

  Sosyal Medya Hesaplarımız

  Katıldığımız etkinlikler ve yaptığımız uygulamaları görmek için bizi takip edin.  © Copyright 2017 Op. Dr. Çağatay KEMERLİ.

  Online Randevu
  close slider

   Randevu Formu

   Aşağıdaki formu doğru ve eksiksiz doldurunuz. Talebiniz bize ulaştığında en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

   Adınız Soyadınız*

   E-Mail Adresiniz*

   Telefon Numaranız*

   Mesajınız